Add a cover

General information  

Links  

Tags  

Alias  

  • Montand Yves

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
Yves Montand (1921)

Ivo Livi

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :  

  Summary  

Yves Montand, właśc. Ivo Livi (ur. 13 października 1921 w Monsummano Terme we Włoszech, zm. 9 listopada 1991 w Senlis we Francji) – francuski aktor i piosenkarz włoskiego pochodzenia.

  Biography  

Wkrótce po narodzinach Yves'a jego rodzina przeniosła się z Włoch do Francji (później, występując o obywatelstwo, jego ojciec utrzymywał, że uciekł przed reżimem Mussoliniego – w rzeczywistości Mussolini doszedł do władzy rok później). Montand wychowywał się w Marsylii, gdzie przybył w 1932 roku i pracował w zakładzie fryzjerskim siostry, a potem w portowych dokach. Z tego okresu pozostały mu socjalistyczne, niemal lewackie przekonania i zaangażowanie w sprawy polityki. Wkrótce potem rozpoczął karierę jako piosenkarz musicalowy. W 1944 został odkryty i wylansowany przez starszą od niego o 6 lat i bardziej sławną Édith Piaf, z którą miał też romans. Dziś jest piosenkarzem znanym z estrad całego świata, mającym w swoim dorobku kilkadziesiąt płyt.

Osiągnął międzynarodową sławę, występując w wielu filmach. Debiutował w 1944 wzorując swoje kreacje na aktorach amerykańskich. Pierwszy wielki sukces odniósł w 1953 roku w dramacie Cena strachu Henri-Georges Clouzota. W trakcie swojej kariery grał wielokrotnie w amerykańskich filmach i na scenach Broadwayu. Najwybitniejsze swoje kreacje stworzył w filmach politycznych Costy Gavrasa oraz psychologicznych Claude'a Sauteta. Był dwukrotnie nominowany do nagrody Cezara w kategorii Najlepszy Aktor, za filmy I comme Icare 1980 i Garçon ! 1984. W końcowych latach życia mieszkał w swoim domu w Prowansji. Zmarł na atak serca w trakcie realizacji filmu IP5. Został pochowany na paryskim cmentarzu Père Lachaise.

Show more

  Albums 

  VideoMovie

  BookNovel

  Crew    

  Companies    

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "Yves Montand", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.